În perioada 18.06 - 25.06.2024 o parte din echipa noastră se află în vacanță. Comenzile plasate în această perioadă pot suferi mici întârzieri la livrare. Pentru a vă răsplăti răbdarea, vă oferim o reducere de 10% la toate comenzile efectuate în această perioadă. COD: VACANTA10  

Cum să îți alegi șamponul potrivit !

     Atunci când vine vorba de îngrijirea părului, alegerea unui șampon potrivit este esențială pentru menținerea sănătății și aspectului acestuia.

     Cu toate acestea, piața este inundată cu o varietate de produse de curățare a părului, ceea ce face procesul de selecție dificil și confuz. În acest articol, vom explora factorii cheie pe care ar trebui să-i luați în considerare înainte de a cumpăra un șampon, astfel încât să puteți lua decizia corectă pentru nevoile părului dumneavoastră.

     Primul pas în alegerea șamponului potrivit este să identificați tipul dumneavoastră de păr, fiecare tip de păr are nevoi diferite. În continuare îți vom prezenta câteva criterii în funcție de care îți poți alege corect șamponul!

          Șampon pentru păr uscat și deteriorat.

 

     Dacă ai părul uscat și deteriorat, este important să alegi un șampon care să îți ofere hidratare, dar totodată acesta trebuie să contină ingrediente ce vor ajuta la îmbunatațirea sănătății părului. De regulă șampoanele dedicate părului uscat și deteriorat conțin uleiuri naturale precum, uleiul de argan, uleiul de jojoba, uleuil de cocos. Acestea fiind cunoscute pentru proprietațile lor hidratante și hrănitoare. Deasemenea acestea trebuie să contină proteine și vitamine. Keratina este o proteină esentială pentru sănătatea părului ce ajută la întărirea și repararea firului de păr iar vitaminele E si B5 contribuie la hidratarea acestuia.

     Ar fi indicat ca sampoanele să nu contina sulf, parabeni sau siliconi, aceste șampoane sunt mai blânde cu părul și scalpul.

     Dacă ai nevoie de un sampon profesional pentru un par uscat și deteriorat poti alege dintr-o gama variata AICI.          Șamponul pentru păr vopsit.


     
Dacă îți vopsești părul, este foarte important să folosesti un șampon ce are rolul de a proteja culoarea, aceste șampoane sunt concepute special pentru părul vopsit și au proprietăți de menținere a culorii și să redea strălucirea și luciul părului. Poți gasi AICI șampoane special concepute pentru părul vopsit.
 


 

          Șampon împotriva mătreții.


     
Un șampon anti-mătreață trebuie să contină cât mai multe ingrediente naturale și cât mai puține ingrediente sintetice iar scopul principal al unui șampon anti-mătreată este de a reduce și de a elimina, pe cât posibil, mătreață.

     
In general, pe piată există o gamă variata de șampoane anti-mătreață, recomandarea nostră pentru un șampon anti-mătreață este pentru un șampon tratament special creat pentru tratarea mătreții. Șamponul pe care noi îl recomandăm clienților ce ne calcă pragul salonului și au această problema este șamponul Davines Purifying mai multe detalii despre produs și cum se uitilizează găsiti AICI. 

          Șampon pentru scalp gras.


     Șampoanele pentru scalpul gras trebuie să aibă în compozitie substanțe care să curețe eficient scalpul și să regleze producția de sebum fară a usca sau irita părul și scalpul. Evită șampoanele care oferă o hidratare intensă, deoarece acestea pot adăuga prea multă umiditate la nivelui scalpului. Șamponul pe care noi îl recomndam pentru scalpul gras este șamponul Davines Rebalancing , afla mai multe despre acest produs de AICI.


         Concluzii.


     În general, alegerea unui șampon potrivit este un proces individual și poate necesita adaptari în funcție de schimbările sezoniere sau de mediu. Fiind consegvent și atent la nevoile specifice ale părului și scalpului tău, vei putea să îți menții părul sănătos și strălucitor.

     
Ești gata să faci parte din comunitatea noastră? Prin abonarea la newsletter-ul nostru, vei primi cele mai recente actualizări, articole exclusive și noutăți direct în casuța ta de e-mail.

     Mulțumim că alegi să faci parte din comunitatea noastră. Promitem să îți aducem conținut valoros și să te ținem la curent cu tot ce este nou și interesant în industria de beauty.

     Dacă ai întrebări nu ezita să ne scrii la adresa de e-mail contact@peakbeauty.ro
 

Cu drag, echipa Peakbeauty.ro !

 


 

Postarea anterioara

Suport clienti Luni - Vineri: 09:00 - 17:00, Sambata - Duminica: Inchis

0750 494 569 contact@peakbeauty.ro

Compara produse

Trebuie sa mai adaugi cel putin un produs pentru a compara produse.

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!