În perioada 18.06 - 25.06.2024 o parte din echipa noastră se află în vacanță. Comenzile plasate în această perioadă pot suferi mici întârzieri la livrare. Pentru a vă răsplăti răbdarea, vă oferim o reducere de 10% la toate comenzile efectuate în această perioadă. COD: VACANTA10  

Ghid complet pentru spălarea corectă a părului.

     Spălarea părului reprezintă o rutină esentială de îngrijire personală, dar și pentru menținerea unui păr sănatos, frumos și strălucitor. Cu toate că majoritatea persoanelor cunosc acest lucru, nu acordă atenție tehnicilor corecte de spălare a părului și obțin rezultate nedorite cum ar fi păr uscat, deteriorat sau lipsit de strălucire.

     După parcurgerea acestui articol vei cunoste toți pașii esențiali pentru spălarea părului împreună cu diferite sfaturi și trucuri pentru a obține cele mai bune rezultate.  

Să începem!
 
     1. Primul pas este unul extrem de important, și anume alegerea unuor produse potrivite pentru părul tău ținand cont de tipul de păr dar și de problemele specifice cu care te confrunți. De exemplu dacă ai părul vopsit foloșeste produse special concepute pentru protecția culorii. Pentru mai multe detalii de cum sa iți alegi șamponul potrivit AICI.

 

     2. Pasul numarul 2 este reglarea temperaturii apei, înainte de a începe procesul de spălare a părului asigurăte că temperatura apei este una potrivita. Apa prea fierbinte poate duce la uscarea excesivă a părului și poate stimula producția excesivă de sebum dar și curgerea culorii în cazul părului vopsit, în timp ce apa prea rece poate face ca spălarea să fie mai dificilă.

     3. Înainte de a aplica șamponul, asigură-te că părul este foarte bine umezit și masează ușor scalpul pentru a stimula circulatia sângelui și pentru a pregăti părul pentru curațare.

     4. Pasul următor este să aplicam șamponul, folosește o cantitate potrivită și aplicăl la nivelul rădăcinilor  și masează ușor scalpul cu vârfurile degetelor pentru a curăța în profunzime și a stimula producția de sebum sănătos.

 

     5. Etapa următoare o reprezintă clătirea și este o etapa crucială și deseori neglijată în procesul de spălare a părului. Asigură-te că, clătești bine părul pentru a elimina complet produsele de îngrijire și rezidurile. Apa trebuie să fie suficient de curgătoare și să ajungă la rădăcinile părului pentru a evita acumularea excesivă de produse.     

     6. După ce ați clătit foarte bine șamponul, aplicați balsamul sau masca pe lungimi si varfuri. Evitați aplicarea la rădăcini deoarece acest lucru va cauza o îngrasare a parului mult mai rapidă. Lăsați balsamul sau masca să acționeze conform instrucțiunilor de pe ambalaj și clătiți bine cu apă.

     7. Ultima etapă din procesul de spălare a parului este cea de uscare,  este foarte important să se evite frecarea viguroasă a părului cu un prosop, deoarece acest lucru poate deteriora firul de păr. În schimb, înfășoară părul într-un prosop curat și absorbant și lasă-l să se usuce în mod natural sau folosește un uscător de păr la temperatură scăzută sau medie.

 

          Concluzii:
     Spălarea corectă a părului este esențială pentru menținerea sănătății și frumuseții părului tău. Respectând pașii și sfaturile prezentate în acest articol, vei obține rezultate mai bune și vei avea un păr mai strălucitor, mai moale și mai sănătos. Nu uita să ajustezi rutina de spălare în funcție de nevoile și tipul tău de păr și să acorzi atenție suplimentară îngrijirii generale a părului pentru a te bucura de rezultate pe termen lung.


     Ești gata să faci parte din comunitatea noastră? Prin abonarea la newsletter-ul nostru, vei primi cele mai recente actualizări, articole exclusive și noutăți direct în casuța ta de e-mail.

     Mulțumim că alegi să faci parte din comunitatea noastră. Promitem să îți aducem conținut valoros și să te ținem la curent cu tot ce este nou și interesant în industria de beauty.

     Dacă ai întrebări nu ezita să ne scrii la adresa de e-mail contact@peakbeauty.ro.

 

Cu drag, echipa Peakbeauty.ro !

Postarea urmatoare

Suport clienti Luni - Vineri: 09:00 - 17:00, Sambata - Duminica: Inchis

0750 494 569 contact@peakbeauty.ro

Compara produse

Trebuie sa mai adaugi cel putin un produs pentru a compara produse.

A fost adaugat la favorite!

A fost sters din favorite!